Suomalaisille 12 otteluvoittoa GeeBee-turnauksessa

16.3.2015

Ilari Kujala, kuvaaja Antti Latva-Kyyny
Ilari Kujala, kuvaaja Antti Latva-Kyyny
Marjut Lausti, kuvaaja Antti Latva-Kyyny
Marjut Lausti, kuvaaja Antti Latva-Kyyny
Jere Jokinen, kuvaaja Antti Latva-Kyyny
Jere Jokinen, kuvaaja Antti Latva-Kyyny
Antti Latva-Kyyny, kuvaaja Antti Latva-Kyyny
Antti Latva-Kyyny, kuvaaja Antti Latva-Kyyny

34. kansainvälinen GeeBee-turnaus iskettiin Helsingin Urheilutalolla 13. - 15. maaliskuuta 2015. Kun viime vuonna suomalaisnyrkkeilijät saavuttivat GeeBee-turnauksessa vain kaksi otteluvoittoa, niin tänä vuonna suomalaisten otteluvoittojen määrä oli 12.

Mira Potkonen voitti naisten 60-kilon sarjan kolmella otteluvoitolla. Potkonen kukisti EM-pronssimitalisti Siwa Kingan, nuorten maailmanmestarin Ida Lundbladin ja MM-pronssimitalistin Yin Junhuan.

Ilari Kujala teki kansainvälistä läpimurtoa nujertamalla nuorten maailmanmestarin Aleksander Akafonovin ja Marjut Lausti iski jättiyllätyksen kukistamalla MM-hopeamitalistin Liza Whitesiden.

Jere Jokinen voitti 81-kiloisten B-lohkon kukistaen Ruotsin Hampus Henrikssonin.

SUOMALAISTEN OTTELUTULOKSET:

54 kg Lausti Marjut FIN -Juliana Söderström SWE 2-0
54 kg Lausti Marjut FIN - Whiteside Liza ENG 2-1
54 kg Piaopiao Liu CHN - Lausti Marjut FIN 2-1

54 kg Envall Helena SWE - Ussik Julia FIN 3-0

56 kg McGrail Peter  ENG - Koota Matti  FIN 3 – 0

60 kg Junhua Yin CHN - Tarvainen Erika FIN 3-0

60 kg Potkonen Mira  FIN - Kinga Siwa  POL 3 – 0
60 kg Potkonen Mira  FIN - Lundblad Ida SWE 2-0
60 kg Potkonen Mira FIN - Junhua Yin CHN 2-0

64 kg Ismetov Airin BUL - Nuri Amin FIN 3-0

69 kg Rakhmankolov Sagadat KAZ - Enroth Henrik  FIN 3 – 0

69 kg (B-lohko) Niemi Mikko  FIN - Pavlovs Mihails  LAT 2 – 1
69 kg (B-lohko) Goyeram Clarence SWE - Niemi Mikko FIN 3-0

75B kg (B-lohko) Ojapalo Janne  FIN - Jaskuls Vladislavs  LAT 3 – 0
75B kg (B-lohko) Arro Kaupo EST - Ojapalo Janne FIN  2-1

75 kg Kujala Ilari  FIN - Agafonov Aleksander RUS 2 – 1
75 kg Coyle Conor IRL - Kujala Ilari FIN 2-1

75 kg Tretjak Dmitri  FIN - Chartoi Leon  SWE 2 – 1
75 kg Van der Pas Max NED – Tretjak Dmitri FIN 2-1

81 kg Hukkanen Ville  FIN - Arustamyan David RUS 3 – 0
81 kg Rusbek Arman KAZ – Hukkanen Ville FIN 3-0

81 (B-lohko) kg Jokinen Jere FIN – Henriksson Hampus SWE FINAL 2-1

91 kg Honka Tomi  FIN - El-Molla Mustafa  SWE 3 – 0
91 kg Korving Roy NED – Honka Tomi FIN 3-0

Kaikki tulokset löytyvät GeeBee-turnauksen nettisivuilta www.geebee.fi.

VeikkausTV näytti kaikki turnauksen ottelut suorana lähetyksenä.