KOTKAN VOIMAILIJOILLE STIPENDI ENNALTAEHKÄISEVÄSTÄ PÄIHDETYÖSTÄ
29.9.2008
Tampereella lauantaina 27.päivänä syyskuuta pidetyssä Nuori Suomi Sinettiseuraseminaarissa Alko Oy ja Nuori Suomi palkitsivat Kotkan Voimailijat 3000 euron stipendillä päihteidenkäytön ennaltaehkäisevästä työstä. Ensimmäistä kertaa jaettavaa stipendiä haki 23 Nuori Suomi Sinettiseuraa 13 eri lajista.
Alko Oy ja Nuori Suomi haluavat stipendin avulla kannustaa nuorisourheilun laatuseuroja, Nuori Suomi Sinettiseuroja, määrittelemään miten lasten ja nuorten seuratoiminnassa suhtaudutaan päihteidenkäyttöön. Tavoitteena on, että jokaisen harjoituskauden alussa sovitaan lasten, vanhempien ja ohjaajien kanssa seuran toimenpiteistä päihteidenkäytön ehkäisemiseksi ja etsitään keinoja päihdetietoisuuden lisäämiseksi.
Kotkan Voimailijoissa on päihteiden käytön nollatoleranssi
Kotkalaisessa nyrkkeilyseurassa on tehty päihdekasvatussuunnitelma, jonka mukaan alkoholin, tupakan, nuuskan ja huumeiden käyttöä ei sallita seuran junioritoiminnassa, ei harjoituksissa eikä kilpailumatkoilla. Valmentajat, ohjaajat, seuran jäsenet ja lasten vanhemmat pyrkivät näyttämään omalla esimerkillään mallia nuorille päihteettömyydestä.
- Olemme rakentaneet ratkaisukeskeisen puuttumismallin. Jos päihteiden käyttöä sovitusta huolimatta ilmenee, tilanteeseen puuttumisen ja seuraamusten tarkoituksena on pysäyttää ja suojella nuorta eikä tuomita, toteaa Kotkan Voimailijoiden puheenjohtaja Heikki Kotilainen.
Kotkan Voimailijoissa järjestetään 12–13-vuotiaille varhaisnuorille toimintailtoja, joissa jaetaan tietoa päihteistä ja niiden haittavaikutuksista. Tavoitteena on havainnollistaa päihteisiin liittyviä vaaroja, herättää nuorissa omakohtaisia pohdintoja ja samalla tukea nuorten itsenäistä ajattelua sekä rohkaista heitä päihteettömiin valintoihin.
Valtakunnallinen Nuori Suomi Sinettiseuraseminaari pidettiin tänä vuonna ensimmäistä kertaa Tampereella. Osallistujia oli runsaasta 470 seurasta ja 28 eri lajista. Seminaarissa on tarjolla Sinettiseuroille ajankohtaista tietoa lasten ja nuorten urheilusta.
Lisää aiheesta: www.nuorisuomi.fi/kuvamateriaalit?kvuosi=2008