Suomelle 10 sarjavoittoa Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa

29.3.2015

Pohjoismaiden mestari 2015 Amin Nuri, kuvaaja Antti Latva-Kyyny
Pohjoismaiden mestari 2015 Amin Nuri, kuvaaja Antti Latva-Kyyny
Pohjoismaiden mestari 2015 Elina Gustafsson, kuvaaja Antti Latva-Kyyny
Pohjoismaiden mestari 2015 Elina Gustafsson, kuvaaja Antti Latva-Kyyny
Pohjoismaiden mestari 2015 Tomi Honka, kuvaaja Antti Latva-Kyyny
Pohjoismaiden mestari 2015 Tomi Honka, kuvaaja Antti Latva-Kyyny

Suomalaisnyrkkeilijät saavuttivat hienosti kymmenen sarjavoittoa Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa Tampereella 28.-29. maaliskuuta 2015. Suomi oli kymmenellä sarjavoitolla kilpailujen paras maa, Sarjavoittoja saavutettiin A-junioreiden tytöissä ja pojissa, naisissa ja miehissä.

Suomalaiset Pohjoismaiden mestarit 2015:

AT-57 kg Doris Marins
A-56 kg Arslan Khataev
A-60 kg Justus Paajanen
N-57 kg Aino Juvonen
N-60 kg Mira Potkonen
N-64 kg Elina Gustafsson
M-56 kg Matti Koota
M-64 kg Amin Nuri
M-81 kg Ville Hukkanen
M-91 kg Tomi Honka

Otteluvoittoja Suomi saavutti kilpailuissa yhteensä 22. Mestareiden lisäksi otteluvoittoihin suomalaisista ylsivät Rasmus Bergman, Muhammad Abdilrasoon, Anni Viantie, Antti Hietala ja Ilari Kujala.

Mira Potkonen palkittiin kilpailujen parhaana naisnyrkkeilijänä ja Ville Hukkanen parhaana miesnyrkkeilijänä. Paras juniorityttö oli Ruotsin Steffi Thour ja ruotsalainen Farman Babaje paras junioripoika.

Tampereen PM-kilpailujen jokaisesta ottelusta löytyy kuva Suomen Nyrkkeilyliiton Twitter-tililtä!

Suomalainen nyrkkeily on hyvässä nousussa. Viime PM-kilpailuissa (Tanskassa 2013) suomalaisnyrkkeilijät saavuttivat yhteensä viisi otteluvoittoa ja nyt suomalaiset ylsivät siis 22 otteluvoittoon. Edellisissä Suomessa pidetyissä PM-kilpailuissa vuonna 2011 Lahdessa suomalaiset iskivät 12 otteluvoittoa.

Nousujohteisuudesta kertoo myös se, että kun viime vuoden GeeBee-turnauksessa Suomi jäi kahteen otteluvoittoon niin tänä vuonna otteluvoittoja kertyi 12 kappaletta.

PM-KILPAILUJEN OTTELUTULOKSET:

A-junioritytöt

57 kg Doris Marins, FIN - Sofia Nilsson, SWE 2 - 1

64 kg Steffi Thour, SWE - Madeleine Angelsen, NOR 3 - 0

A-junioripojat

56 kg Ali Mohamad Metashar, DEN - Paolo Magui, SWE 2 – 1
56 kg Arslan Khataev, FIN Ali Mohamad Metashar, DEN 3 - 0

60 kg Anto Kulpi Svensson, SWE - Michel Terteryan, DEN 3 – 0
60 kg Justus Paajanen, FIN - Ole Petter Hvamstad, NOR 3 – 0
60 kg Justus Paajanen, FIN Anto Kulpi Svensson, SWE 2 - 0

64 kg Rasmus Bergman, FIN - Michael Saedian-⁠Behnami, DEN 3 – 0
64 kg Anders Eggan, NOR Rasmus Bergman, FIN 3 - 0

69 kg Muhammad Abdilrasoon, FIN - Nikki Moller Nielsen, DEN 3 – 0
69 kg Farman Babajev, SWE Muhammad Abdilrasoon, FIN 3 - 0

75 kg Tobias Mollenberg, DEN - Mariusz Gnas, SWE 2 - 1

81kg Kevin Ushe Asonze, DEN - Islam Ismailov, NOR 3 – 0

Naiset

48 kg Lise Sandebjer, SWE Lotta Loikkanen, FIN 3 - 0

51 kg Camilla Johansen, NOR - Satu Lehtonen, FIN 2 – 1
51 kg Juliana Söderström, SWE Camilla Johansen, NOR 2 - 1

54 kg Helena Envall, SWE - Marjut Lausti, FIN 2 – 1
54 kg Helena Envall, SWE Julia Ussik, FIN 3 - 0

57 kg Aino Juvonen, FIN - Malin Hermansson, SWE 3 – 0
57 kg Aino Juvonen, FIN - Adriana Ylijurva TKO-I 4. erä

60kg Mira Potkonen, FIN - Erika Tarvainen, FIN 3 – 0
60kg Mira Potkonen, FIN Agnes Alexiusson, SWE 3 - 0

64 kg Anni Viantie, FIN - Camilla Skov Jensen, DEN 3 – 0
64 kg Elina Gustafsson, FIN Anni Viantie, FIN 3 - 0

69 kg Ditte Ajaaja Frostholm, DEN - Malena Hede, SWE 2 – 1
69 kg Ditte Ajaaja Frostholm, DEN Mathilda Soukka, FIN 2 - 1

75kg Love Holgersson, SWE Sanna Turunen, FIN 3 - 0

Miehet

56kg Frederik Lundgaard Jensen, DEN - Ali Srour, NOR 3 – 0
56 kg Matti Koota, FIN - Hikmat Azamov, SWE 3 – 0
56 kg Matti Koota, FIN Frederik Lundgaard Jensen, DEN 2 - 1

60 kg Bernhard Torres, NOR - Timo Liljeroos, FIN 3 – 0
60 kg Bashir Hassan, SWE - Marsel Terteryan, DEN TKO-I 3. erä
60 kg Bashir Hassan, SWE Bernhard Torres, NOR 2 - 1

64 kg Amin Nuri, FIN ⁠ Enock Mwandila, DEN 3 – 0
64 kg Amin Nuri, FIN Salavat Khatuev, NOR 2 - 1

69 kg Antti Hietala, FIN - Clarence Goyeram, SWE 2 – 1
69 kg Jamshid Nazari, NOR - Mathias Kirud, DEN TKO-I 1. erä
69 kg Jamshid Nazari, NOR Antti Hietala, FIN 2 - 1

75kg Leon Chartoi, SWE - Martin Larsen, NOR KO 1. erä
75 kg Ilari Kujala, FIN - Adam Baschanov, DEN 3 – 0
75 kg Leon Chartoi, SWE - Ilari Kujala, FIN 2 - 1

81kg Ville Hukkanen, FIN - Vegar Tregren, NOR TKO 1. erä
81 kg Ville Hukkanen, FIN Ditlev Hyllegaard Rossing, DEN TKO 2. erä

91 kg Tomi Honka, FIN - Kevin Melhus, NOR 3 – 0
91 kg Kim Thonsen, DEN - Mustafa El-Molla, SWE KO 3. erä
91 kg Tomi Honka, FIN Kim Thonsen, DEN 3-0

+91kg Simen Nysaeter, NOR Kem Ljungquist Larsen, DEN 2 - 1