Toimarin Blogi - Vuosi täynnä!
15.9.2026

Toimarin blogi 15.9.2026
Vuosi täynnä!
Syyskausi käynnistyi alueilla vauhdikkaasti
Olympianyrkkeilyn syyskausi on startannut vauhdilla liikkeelle! Elokuussa kaikkien neljän alueen peräkkäisille alueleireille osallistui yhteensä lähes 200 nyrkkeilijää. Syksyn alueiden toimintasuunnitelmat ovat myös valmistuneet/valmistumassa, ja julkaisemme ne Liiton sivuilla. Liiton syyskokouksen yhteydessä 14.11. pidämme vuoden toisen seurafoorumin, eli laittakaahan päivämäärä jo kalenteriin!
Arvokilpailut rytmittävät syksyä
Syyskauden kilpailuista takana ovat jo ensimmäiset arvokilpailut, U19 EM-kisat. Ovella ovat aikuisten EM-kisat Sofiassa, Bulgariassa ja syksyllä vielä U15, U17 ja U23 EM-kilpailut, sekä nuorten olympialaiset.
Kotimaan kisat rakentavat nyrkkeilijän polkua
Myös kotimaan kilpailutoiminta on vilkasta. Tulevana viikonloppuna Ruska Turnaus Rovaniemellä, loka-marraskuun vaihteessa Tammer Turnaus Tampereella, Kultahanska Turnaus Mikkelissä ja lukuisat salikisat. Vuosi huipentuu marraskuussa junnujen SM-kisoihin Kempeleessä ja joulukuussa aikuisten SM-kisoihin Oulussa, Euroopan kulttuurikaupungissa. Haluan antaa erityiskiitoksen Teille seuroille ja seuratoimijoille, jotka järjestätte osaavasti ja vahvalla kokemuksella laadukkaita kilpailutapahtumia. Kotimaan kilpailutoiminta on tärkeä osa valmennusjärjestelmäämme ja se tukee niin urheilijoiden kasvua ja kehittymistä omalla nyrkkeilijän polullaan, kuin myös valmentajien ja tuomareiden osaamisen kasvua.
Tuomaritoimintaan tarvitaan lisää tekijöitä
Elokuun lopulla sain olla mukana perinteisellä tuomariristeilyllä. Kävimme erinomaisen hyviä keskusteluja niin kansallisesta kuin kansainvälisestä tuomaritoiminnasta. Tälle vuodelle asetimme yhdeksi tavoitteeksi osaamisen ja koulutuksen kehittämisen myös tuomareiden osalta. Tavoitteena on, että seurat panostavat valmennus- ja kilpailutoiminnan ohella myös tuomaritoimintaan. Näin saamme lisää tuomareita eri tasoille, sekä kotimaan että ulkomaisiin kehiin. Työ on lähtenyt Kilpailu- ja sääntövaliokunnan johdolla liikkeelle, mutta töitä on vielä paljon tehtävänä.
Heitänkin nyt haasteen kaikille seuroille: voisiko yhtenä kunnianhimoisena tavoitteena olla, että meidän jokaisessa kilpatoimintaa harrastavassa seurassa olisi vähintään yksi kansallisen tason tuomari ensi vuoden 2027 loppuun mennessä?
Katse jo vuoteen 2027
Ensi vuoden 2027 toiminnan suunnittelu on jo lähtenyt myös käyntiin. Vuosi 2027 on keskeisen strategisen painopisteemme, menestyvän huippu-urheilun, tärkeä vuosi. Olympiakarsinnat Los Angelesin 2028 olympialaisiin käynnistyvät huhtikuussa MM-kisoissa Kazastanissa ja kesäkuussa Euroopan kisoilla Turkissa. Hallitus valmistelee parhaillaan syysliittokokoukselle muita ensi vuoden painopistealueita, niistä tarkemmin myöhemmin syksyllä.
Vuosi toimarina – kiitollisena kohti seuraavaa
Tätä kirjoittaessani vuosi toimarina on tullut täyteen! Nyrkkeilyntäyteinen vuosi on ollut antoisa ja olen saanut olla monen uuden asian äärellä. Kohtaamisia, tapahtumia ja eri työtehtäviä on ollut paljon, ja olen niistä suuresti nauttinut! Yksi mieleenpainuvimmista tapahtumista oli viime perjantain olympiapäivä stadikalla. Toimari heti ”syvään päätyyn” ja elämäni ensimmäisten pistareiden pito – seuraavana päivänä löytyi pari uutta lihasta😊
Kiitos Teille urheilijat, valmentajat, tuomarit, toimitsijat, vapaaehtoiset, seura- ja kaikki nyrkkeilyn toimijat, jotka olette ottaneet minut osaksi upeaa nyrkkeilyperhettä. Te olette parasta tässä työssä, yhteinen matka jatkuu!
Leena
Nyrkkeilyliiton hallitus haluaa kiittää lämmöllä Leenaa kuluneesta vuodesta. Toimintakulttuurimme on muuttunut koko ajan ammattimaisemmaksi ja suunnitelmallisemmaksi. Kiitos siitä kuuluu sinulle Leena.

