A- ja B-nuorten 2019 Suomen mestarit

6.11.2019

BT54 pronssia Emma Syyri FoNy
BT54 pronssia Emma Syyri FoNy
BT60 1. Suvi Tujula HeTa, 2. Teresa Mäkinen KaNy
BT60 1. Suvi Tujula HeTa, 2. Teresa Mäkinen KaNy
BT70 1. Lia Pukkila HeTa, 2. Vilma Kuusikko KemPy, 3. Veera Tuomikoski
BT70 1. Lia Pukkila HeTa, 2. Vilma Kuusikko KemPy, 3. Veera Tuomikoski
B57kg 1. Dmitrii Kataja TVS, 2. Roberto Maranzani TuJy, 3. Otto Sahlberg BoBox, Rasmus Hatanpää EKH
B57kg 1. Dmitrii Kataja TVS, 2. Roberto Maranzani TuJy, 3. Otto Sahlberg BoBox, Rasmus Hatanpää EKH
B60kg 1. Ville Pihkola LaKa, 2. Valtteri Heiskanen VäBT, 3. Aapo Tauriainen IUV, Pahelso Chi HäKi
B60kg 1. Ville Pihkola LaKa, 2. Valtteri Heiskanen VäBT, 3. Aapo Tauriainen IUV, Pahelso Chi HäKi
B66kg 1. Danylo Burlaka TVS, 2. Pyry Koivula TTN, 3. Habibullah Atigullah TuJy
B66kg 1. Danylo Burlaka TVS, 2. Pyry Koivula TTN, 3. Habibullah Atigullah TuJy
B70kg 1. Sam Morovati HeTa, 2. Jonathan Riikonen TuUL
B70kg 1. Sam Morovati HeTa, 2. Jonathan Riikonen TuUL
B75 1. Iljez Bokov HiFB, 2. Kaarlo Koponen VN
B75 1. Iljez Bokov HiFB, 2. Kaarlo Koponen VN
B63 kg 1. Tino Läntinen TuJy 2. MIkael Huusko LaLa
B63 kg 1. Tino Läntinen TuJy 2. MIkael Huusko LaLa
AT54kg 1. Jenni Rask NBC, 2. Petra Uusikumpu YTK, 3. Nuppu Gillberg LoBC
AT54kg 1. Jenni Rask NBC, 2. Petra Uusikumpu YTK, 3. Nuppu Gillberg LoBC
AT64 kg 1. Vilma Viitanen MiNy, 2. Eveliina Taimi TVS, 3. Tia Könönen LoBC
AT64 kg 1. Vilma Viitanen MiNy, 2. Eveliina Taimi TVS, 3. Tia Könönen LoBC
A56kg 1. Kristian Asula RSG, 2. Tatu Maunu EKH, 3. Mohammed Conteh HIFB, Jussi Niemi RSG
A56kg 1. Kristian Asula RSG, 2. Tatu Maunu EKH, 3. Mohammed Conteh HIFB, Jussi Niemi RSG
 A60 kg voittaja Bogdan Aliamov TVS
A60 kg voittaja Bogdan Aliamov TVS
A64 kg 1.  Jere Niemeläinen TuUL 2. Sampo Sahlberg BoBox
A64 kg 1. Jere Niemeläinen TuUL 2. Sampo Sahlberg BoBox
A69kg 1. Aksa Mäkelä TVS, 2. Elyas McClellan HeTa, 3. Julian Jalava KNK, Juuso Enola PoNMKY
A69kg 1. Aksa Mäkelä TVS, 2. Elyas McClellan HeTa, 3. Julian Jalava KNK, Juuso Enola PoNMKY
A81kg 1. Nikita Nystedt KoVo, 2. Valtteri Nordensverd HeTa, 3. Arbit Abazi HIFB
A81kg 1. Nikita Nystedt KoVo, 2. Valtteri Nordensverd HeTa, 3. Arbit Abazi HIFB
Mestaruudet ilman ottelua: A52 kg Jere Häggvist VN, A75 kg Jasu Huttunen IUV, A91 kg Daniel Vähä-Antila LaKa, B52 kg Artturi Pechuyev SoVo, TA51 kg Pihka Kaivo-oja TVS, TA60 kg Sofia Matintalo TuTe ja TB46 kg Sofia Lunden TuUL
Mestaruudet ilman ottelua: A52 kg Jere Häggvist VN, A75 kg Jasu Huttunen IUV, A91 kg Daniel Vähä-Antila LaKa, B52 kg Artturi Pechuyev SoVo, TA51 kg Pihka Kaivo-oja TVS, TA60 kg Sofia Matintalo TuTe ja TB46 kg Sofia Lunden TuUL
paras tuomari Jouni, paras B-poika Tino Läntinen TuJy, paras A-poika Aksa Mäkelä TVS, paras B-tyttö Lia Pukkila HeTa ja paras A-tyttö Vilma Viitanen MiNy (ei ehtinyt kuvaan)
paras tuomari Jouni, paras B-poika Tino Läntinen TuJy, paras A-poika Aksa Mäkelä TVS, paras B-tyttö Lia Pukkila HeTa ja paras A-tyttö Vilma Viitanen MiNy (ei ehtinyt kuvaan)

Nuorten Suomen mestaruuksista miteltiin 2. - 3.11. Turussa. Kisoja isännöi Turun Jyry

Vilma Viitaselle kahdeksas perättäinen mestaruus

 

Nyrkkeilyn A- ja B-nuoret ratkoivat Suomen mestaruuksista marraskuun ensimmäisenä viikonloppuna Turussa. Kisat järjesti Turun Jyry, jolle luovutettiin finaalipäivän aluksi kaksi Tähtimerkkiä osoituksena laadukkaasta ja ansiokkaasta työstä nuorten ja aikuisten seuratyön parissa. Merkit luovutti Liiton puheenjohtaja Henrik Tavio.

Nuoret nyrkkeilijät tarjoilivat yleisölle hyviä urheilusuorituksia, joista varsinkin A-poikien finaalikamppailut innoittivat katsojat kovaääniseen kannustukseen. 

Onnittelut vielä kaikille mitalisteille!

Finaalipäivän tulokset: 

BT54 kg Olivia Kiviniemi KoVe - Pia Järvinen YTK BDSQ
BT70 kg Lia Pukkila HeTa - Vilma Kuusikko KemPy 5-0
B57 kg Dmitrii Kataja TVS- Roberto Maranzani TuJy 3-2
B60kg Ville Pihkola LaKa - Valtteri Heiskanen VäBT 5-0
B63kg Tino Läntinen TuJy - Mikael Huusko LaLa 5-0
B66kg Danylo Burlaka TVS - Pyry Koivula TTN 3-1
B70kg Sam Morovati HeTa - Jonathan Riikonen TuUL RSC 2.r

AT54kg Jenni Rask NBC - Petra Uusikumpu YTK 5-0
AT64 kg Vilma Viitanen MiNy - Eveliina Taimi TVS 5-0
A56kg Kristian Asula RSG - Tatu Maunu EKH 5-0
A64kg Jere Niemeläinen TuUL - Sampo Sahlberg BoBox 5-0
A69kg Aksa Mäkelä TVS - Elyas McClellan HeTa 5-0
A81kg Nikita Nystedt KoVo - Valtteri Nordensverd HeTa 5-0

 

Kuvat: Päivi Ahola