Arvokilpailumitalistit

Olympiakisat


Miehet

KULTAMITALI: Berliini 1936 Sten Suvio, välisarja, Helsinki 1952 Pentti Hämäläinen, kääpiösarja

HOPEAMITALI: Munchen 1972 Reima Virtanen, keskisarja

PRONSSIMITALI: Los Angeles 1932 Bruno Ahlberg, välisarja, Helsinki 1952 Erkki Pakkanen, kevytsarja, Erkki Mallenius, kevyt välisarja, Harry Siljander, raskas keskisarja, Ilkka Koski, raskassarja, Melbourne 1956 Pentti Hämäläinen, höyhensarja, Rooma 1960 Jorma Limmonen, höyhensarja, Tokio 1964 Pertti Purhonen, välisarja, Mexico 1968 Arto Nilsson, kevyt välisarja, Los Angeles 1984 Joni Nyman, välisarja, Barcelona 1992 Jyri Kjäll, kevyt välisarja

Naiset

PRONSSIMITALI: Rio 2016 Mira Potkonen, kevytsarja

MM-Kisat


Miehet
HOPEAMITALI: Belgrad 1978 Tarmo Uusivirta, keskisarja, Munchen 1982 Tarmo Uusivirta keskisarja, Tampere 1993 Jyri Kjäll, kevyt välisarja

PRONSSIMITALI: Berliini 1995 Joni Turunen, kärpässarja, Belfast 2001 Joni Turunen, höyhensarja

Naiset 

PRONSSIMITALI: Barbados 2010 Hanne Mäkinen, kärpässarja, Astana 2016 Mira Potkonen, kevytsarja, Astana 2016 Elina Gustafsson, ylempi välisarja

EM-Kisat


Miehet

KULTAMITALI: Budapest 1934 Gunnar Bärlund, raskassarja, Luzern 1959 Olli Mäki, kevytsarja, Katowice 1975 Kalevi Marjamaa, välisarja, Köln 1979 Tarmo Uusivirta, keskisarja

HOPEAMITALI: Praha 1957 Olli Mäki, kevytsarja, Budapest 1985 Joni Nyman, välisarja, Plovdiv 2006 Robert Helenius, superraskassarja

PRONSSIMITALI: Milano 1937 Veikko Huuskonen, keskisarja, Milano 1951 Pentti Hämäläinen, kärpässarja, Varsova 1953 Pentti Niinivuori, kevytsarja, Berliini 1955 Pentti Hämäläinen, höyhensarja, Pentti Rautiainen, kevytsarja, Moskova 1963 Antero Halonen, kevytsarja, Bukarest 1969 Reima Virtanen, keskisarja, Madrid 1971 Reima Virtanen, keskisarja, Belgrad 1973 Heikki Vilander, höyhensarja, Halle 1977 Kalevi Marjamaa, kevyt keskisarja, Rauno Pellikainen, raskas keskisarja, Köln 1979 Kalevi Kosunen, välisarja, Tampere 1981 Jarmo Eskelinen, höyhensarja, Vesa Viik, kevytsarja, Budapest 1985 Jarmo Eskelinen, kääpiösarja, Jari Grönroos, höyhensarja, Jose Tuominen, kevytsarja, Torino 1987 Jarmo Eskelinen, höyhensarja, Esa Hukkanen, keskisarja, Ateena 1989 Kai Helenius, raskas keskisarja, 1993 Bursa Mikko Mantere, kevyt kärpässarja, Mika Kihlström, superraskassarja, Tampere 2000 Juho Tolppola, kärpässarja, Juha Ruokola, keskisarja, Perm 2002 Jani Rauhala, keskisarja

Naiset

KULTAMITALI: Sofia 2018 Mira Potkonen, kevytsarja, Sofia 2018 Elina Gustafsson, ylempi välisarja

HOPEAMITALI: Riccione 2004 Eva Wahlström, kevytsarja, Tönsberg 2005 Eva Wahlström, kevytsarja, Sofia 2016 Mira Potkonen, kevytsarja

PRONSSIMITALI: St.Amand Les Eaux 2001 Camilla Munsterhjelm, kääpiösarja, Eva Wahlström, kevyt välisarja, Hanna Rahkola, välisarja, Pecs 2003 Terhi Lukka, kevyt välisarja, Tönsberg 2005 Maarit Teuronen, kääpiösarja, Varsova 2006 Maarit Teuronen, kääpiösarja, Mia Eteläpelto, keskisarja 

EU-kisat


Miehet

HOPEAMITALI: Sofia 2014 Matti Koota, höyhensarja

PRONSSIMITALI: Strasbourg 2003 Joni Turunen, höyhensarja

Naiset

KULTAMITALI: Cascia 2017 Mira Potkonen, kevytsarja

HOPEAMITALI: Kezthely 2013 Sonia Grönroos, kevyt kärpässarja

PRONSSIMITALI: Porto Torres 2006 Kati Collander, kääpiösarja, Lille 2007 Mari Hyvönen, kärpässarja, Kezthely 2010 Mira Potkonen, kevytsarja, Katowice 2011 Tiina Hahl, höyhensarja, Katowice 2011 Mira Potkonen, kevytsarja, 2013 Ketzhely Cecilia Nilsson, höyhensarja, 2013 Ketzhely Mira Potkonen, kevytsarja