Viikonloppuna isketään SM-kilpailujen välierät ja finaalit

10.5.2019

www.nyrkkeilynsmkilpailut.fi
www.nyrkkeilynsmkilpailut.fi
Yle näyttää kaikki SM-lopputurnauksen ottelut
Yle näyttää kaikki SM-lopputurnauksen ottelut

Nyrkkeilyn Suomen mestaruuskilpailujen 2019 välierät isketään lauantaina 11.5. ja finaalit sunnuntaina 12.5. Molempina päivinä ottelutilaisuudet alkavat Töölön Kisahallissa kello 13.00 ja 17.30.

SM-kisojen seurainfo

Punnitukset ja lääkärintarkastukset

SM-kilpailujen ensimmäisen päivän lääkärintarkastus ja punnitus pidetään kilpailukutsun mukaisesti lauantaina ja sunnuntaina 11.-12.5.2019 kello  08:00-09:00 kilpailuhotellissa Original Sokos Hotel Helsinki (Kluuvikatu 8, Helsinki).

Käsien sidonta

SM-kilpailuissa nyrkkeilijä (naiset ja miehet) voi käyttää halutessaan perinteisiä käsisiteitä tai kädet voidaan sitoa ns. ammattilaissitein käyttäen teippiä ja harsoa. Käsisiteiden ja sitomisen osalta on noudatettava helmikuussa 2019 julkaistujen (AIBA Technical&competition rules)  sääntöjen kohtaa 46 (Rule 46 Bandages and professional handwraps), jossa kerrotaan käytettävistä materiaaleista, määrästä ja käytöstä tarkemmin. Hyvissä ajoin ennen otteluhanskojen luovuttamista ottelijalle ammattilaistyyliin sidotut kädet tarkastetaan, hyväksytään ja merkitään.

Pääsyliput

Pääsyliput myydään osoitteessa www.nyrkkeilynsmkilpailut.fi seuraavasti:

Pääsyliput ennakkoon 16,50€, ovelta 20€ / per ottelutilaisuus
Päivälippu ennakkoon 27,50€, ovelta 30€
Koko lopputurnaus (4 ottelutilaisuutta) ennakkoon 47,50, ovelta 50€

SM-välierät nyrkkeillään Töölön Kisahallissa lauantaina 11.5. kello 13.00 ja 17.30 alkaen.

SM-välierät lauantaina 11.5.
 

LA 11.5. kello 13.00 Töölön Kisahallissa

1. N 48 kg Riikka Väärälä RaNy - Noora Kirppu HeTa
2. M 60 kg Arslan Khataev PoNS - Lassi Rissanen KuRi
3. M 60 kg Azizullah Shirzad TVS - Santeri Kemppainen KalvI
4. N 51 kg Mia Salokannel TuTe - Laura Myllymäki ONS 
5. M 64 kg Timo Liljeroos HeTa - Niazz Ahmadi TVS
6. M 64 kg Rami El Jahiri BoBox - Samuel Oporta TuUl

Tauko 15 min

7. N 54 kg Tiia Nyholm VN - Jonna Hakkarainen LaLa
8. N 54 kg Anna Jutila HeTa - Maria Mehtälä TVS
9. M 69 kg Aydin Behruz OKK - Rasmus Bergman STB
10. M 69 kg Tommi Kalliomäki PoNMKY - Mikko Niemi LaKa
11. N 57 kg Eeva Lätti OKK - Marjut Lausti TTN 
12. N 57 kg Elina Turunen KuRi - Serwa Abdulmohammadifar TVS

LA 11.5. kello 17.30 Töölön Kisahallissa

1. N 60 kg Anni Viantie LaKa - Naiimo Bulhan LoNK
2. N 64 kg Erika Tarvainen RiKK - Anette Valtanen HeTa
3. M 75 kg Joona Roth KajKu - Santeri Laine KKU
4. N 75 kg Laura Tervo BoBox - Elina Huttunen KoVe
5. N 75 kg Julia Kavander VäBT - Lilli Ahlstedt HeTa

Tauko 15 min

6. N 69 kg Elina Gustafsson HeTa - Tiina Peltonen TuusNy
7. N 69 kg Emma Kirjokivi VäBT - Anu Lammi HeTa
8. M 81 kg Krzysftof Wolchiechowski KuKu - Topias Vaittinen PoNMKY
9. M 81 kg Topias Lepo BoBox - Lasse Kourula KeI

SM-finaalit sunnuntaina 12.5.
 

SU 12.5. kello 13.00 Töölön Kisahallissa

1. BP 70 kg Kaarlo Koponen VN – Julian Jalava KNK
Miehet 52 kg palkintojen jako
2. N 48 kg Satu Lehtonen AkI - Väärälä/Kirppu
3. Miehet 60 kg loppuottelu
4. N 51 kg Fatma Hajizadeh RoRe - Salokannel/Myllymäki

Tauko 15 min

5. Miehet 64 kg loppuottelu
6. Naiset 54 kg loppuottelu
7. Miehet 69 kg loppuottelu
8. Naiset 57 kg loppuottelu

SU 12.5. kello 17.30 Töölön Kisahallissa

1. Naiset 75 kg loppuottelu
2. M +91 kg Jose Markki JäKi - Antti Lehmusvirpi WBC
3. N 64 kg Valtanen/Tarvainen - Tiina Hahl HeiVo
4. Miehet 81 kg loppuottelu
5. Naiset 69 kg loppuottelu
6. M 91 kg Krenar Aliu KNK - Sebastian Kenvin RSG
7. N 60 kg Mira Potkonen TVS - Viantie/Bulhan
8.  M 75 kg Muhammad Abdilrasoon - Laine/Roth

SM-välieristä poisjääneet nyrkkeilijät Kristel Väin, Safeen Akreyi, Samuli Oja-Kaukola, Aki Juntunen ja Saku Heikola.

SM-kilpailujen järjestäjäseurat Borgå Boxing, Kirkkonummen Nyrkkeilykerho ja Helsingin Tarmo ovat esittäneet haasteen nyrkkeilyseuroille:

HAASTE NYRKKEILYVÄELLE

Haastamme nyrkkeilyseurat ja muut yhteisöt, jossa on nyrkkeilyn ystäviä tuomaan 10 tai enemmän katsojia Töölön Kisahalliin 11.-12. toukokuuta!

Haasteeseen tarttuneet seurat:

Tuusulan Nyrkkeilyseura

Stadi Boxing

Tapanilan Erä

Savate Club Helsinki

Väkevä Boxing Team

Ringside Gym

Helsingin Tarmo

Kirkkonummen Nyrkkeilykerho

Borgå Boxing

Yle näyttää SM-lopputurnauksen


Yle Areena näyttää kaikki SM-lopputurnauksen ottelut ja Yle TV2 näyttää SM-finaaleja suorana lähetyksenä sunnuntaina 12.5. klo 18.30-20.00.